Novinky v kultuře


Strana:
09.08.2022

Už příští sobotu rozehraje Festival Brod 1995 Dubioza Kolektiv, Monkey Business, Wohnout, Mňága a Žďorp a další

Český Brod, 9. srpna 2022 – Za necelé dva týdny, v sobotu20. srpna,bude Český Brod patřit hudbě nejrůznějších žánrů. Jednodenní festival Brod 1995letos láká na ska, dub, reggae i funk a hlavně rock v širokém generačním i stylovém záběru. Headlinerem letošního ročníku je Dubioza Kolektiv.Legendární balkánská parta, jejíž zběsilá smršť ska, punku, reggae, dubu, elektroniky a hip-hopu si podmanila fanoušky napříč Evropou i za Atlantikem a ovládla klíčová pódia festivalů, jako jsou Sziget, Glastonbury, Roksilde nebo Lollapalooza. Více než zdatnými festivalovými parťáky jim budou české kapely, legendy i mladé naděje: Monkey Business, Wohnout, Mňága a Žďorp, Gaia Messiah, Cocoman & 2127sounds, TH!S s Vojtou Kotkem, Tony Ducháček & Garage, Prohrála v kartách, The Silver Spoons, Deaf Heart a Willow.


Už příští sobotu rozehraje Festival Brod 1995 Dubioza Kolektiv, Monkey Business, Wohnout, Mňága a Žďorp a další

05.08.2022

Dětská hvězda Adélka Hesová zazpívá před hračkářstvím POMPO v OC Šestka

5.8.2022 Nejraději by pořád hrála a zpívala. Adélka Hesová v současnosti patří mezi nejznámější dětské tváře u nás. Momentálně hraje v seriálu ZOO, zpívá vlastní písničky, ke kterým si točí také videoklipy, a můžete ji vidět i na koncertech. Jeden z nich proběhne v sobotu 20. srpna od 13:00 na pódiu u hračkářství POMPO v Obchodním centru Šestka.


Dětská hvězda Adélka Hesová zazpívá před hračkářstvím POMPO v OC Šestka

03.08.2022

Koncertní série Hudební Vzlet startuje Davidem Pomahačem a Vladivojnou La Chia

3.8.2022 Koncertní série Hudební Vzlet zahajuje 16. srpna s Davidem Pomahačem aVladivojnou La Chia. Ti vystoupí nejen ve speciálních oddělených setech, ale společně poprvé uvedou novou píseň ve vršovické kulturní křižovatce Vzlet.


Koncertní série Hudební Vzlet startuje Davidem Pomahačem  a Vladivojnou La Chia

28.07.2022

Karlín bude zdobit obří murál Michala Škapy

27.7.2022 Michal Škapa akaTron aktuálně dokončuje v rámci výstavy Wall Street ve Ville Pellé a stejnojmenného street art festivalu murál v pražském Karlíně. Velkoformátová malba s názvem Vesmír Medůz vzniká v Křížíkově ulici a bude zdobit celou boční fasádu domu č. 61. a oživí tak nevzhlednou proluku. „Murál v Karlíně jsem plánoval dlouho a jsem rád, že vyšel v této skvělé lokalitě. Schovaný v proluce mezi domy náhle překvapí kolemjdoucí. Zobrazuje dva světy, které se ve své kráse přibližují. Mikrokosmos podmořských hlubin a makrokosmos, vesmír. Medúzy, úžasní těžko uchopitelní tvorové se noří z hlubin ve své barevné kráse, jsou světlem ve tmě,“vysvětluje jeden z nejrespektovanějších současných českých umělců Michal Škapa, který začínal jako writer a autor graffiti. Vernisáž ve stylu street party proběhne ve čtvrtek 28. července od 18.00 za hudebního doprovodu DJs Leglegs a Naiiboa.


Karlín bude zdobit obří murál Michala Škapy

26.07.2022

Již 18. Pivovarské slavnosti HOLBA zpříjemní první zářijovou sobotu

26.7.2022 Brána hanušovického pivovaru se po roce opět otvírá všem milovníkům skvělého piva, pohodové muziky i pivních soutěží. V sobotu 3. září od 13:00 začínají tradiční Pivovarské slavnosti HOLBA. Celou akci vám zpříjemní oblíbené kapely, jako jsou No Name, Jelen nebo Lenny. Neodmyslitelnou kulisu dotváří horizont dechberoucí jesenické přírody.


Již 18. Pivovarské slavnosti HOLBA zpříjemní první zářijovou sobotu

22.07.2022

Divadelní festival Pernštejnlove zve na hudební program

22.7.2022 Už příští týden ve dnech 26. až 30. červencevypukne na pardubickém zámku sedmý ročník divadelního festivalu Pernštejnlove. Kromě nabitého programu divadelních vystoupení čekají návštěvníky také koncerty teepee, něco něco, Davida Pomahače a dalších.


Divadelní festival Pernštejnlove zve na hudební program

22.07.2022

Tradiční Cibulové slavnosti se vrací do lázeňského městečka Laa an der Thaya

Vyražte s celou rodinou a návštěvu zkombinujte s relaxací v termálních lázních Laa jen kousek za hranicemi v regionu Laa a okolí

Laa an der Thaya, Rakousko, 21. července 2022 – Po dvouleté pauze způsobené koronavirovou pandemií seod soboty 13. do pondělí 15. srpna v rakouském lázeňském městečku Laa an der Thaya, na česko-rakouských hranicích jen 50 minut jízdy z Brna (dostupné i přímou autobusovou linkou č. 104) a necelé 3 hodiny jízdy z Prahy, koná další ročník vyhlášených “Cibulových slavností” (www.zwiebelfest.at a www.facebook.com/Zwiebelfest-Laa-240134379352919, FB událost Zwiebelfest Laa 2022 | Facebook).


Tradiční Cibulové slavnosti se vrací do lázeňského městečka Laa an der Thaya

21.07.2022

Festival Vivat Moody Moon Noize vol. 3 oživí historické centrum Prachatic

21.7.2022 Letošní ročník festivalu Vivat Moody Moon Noize vol. 3 oznamuje další jména a celý doprovodný program. Komunitní akce, nad níž se s místním spolkemŽivá vila spojily magazín Full Moon a promotérské kolektivy Heartnoize a Mood, se chystá oživit historické centrum města i jeho veřejný prostor obecně. Veškeré akce mimo domovské Kralovy vily navíc budou všem obyvatelům Prachatic a dalším návštěvníkům přístupnézdarma. Festival Vivat Moody Moon Noize vol. 3 potrvá od čtvrtka 28. do soboty 31. července, hudební část přehlídky obsáhne na třicet jmen, doprovodný program zabere páteční i sobotní odpoledne.


Festival Vivat Moody Moon Noize vol. 3 oživí historické centrum Prachatic

21.07.2022

Divadlo MA v srpnu uvede premiéru a další inscenace na Letním divadle v Grébovce

V Praze, 20. července 2022– Premiéru komedie přímo stvořené pro letní scénu, ale i další inscenace uvede o srpnových večerech pražské Divadlo MA na Letním divadle v Grébovce. Od 1. do 26. srpna již potřetí nalezne své sezónní působiště ve venkovním prostoru Grotty a díky tomuto půvabnému i působivému místu tak pro uváděné hry spontánně navodí atmosféru renesanční Itálie, která navíc dokonale ladí s letními večery. Program láká na 11 představení nejúspěšnějších inscenací souboru. Zahájí jej hudebně-dramatický Gramofon v českém i anglickém znění, na něj naváže premiéra komedie Lásky hra osudná, následuje oblíbená prvotina divadla Buenos Aires, vystupte!. Druhá polovina měsíce bude patřit nadčasové politické satiře Zabít draka či humorné i absurdní Polyfonii.Čechov.cz, v samém závěru rovněž hudebnímu recitálu Igora Šeba.


Divadlo MA v srpnu uvede premiéru a další inscenace na Letním divadle v Grébovce

18.07.2022

O včelách a včelaření bude letošní 7.ročník festivalu Země na talíři v Olomouci

18.7.2022 Olomouc bude ve středu 20. července opět hostit festivalo životním prostředí, potravinách a změně klimatuZemě na talíři, tentokrát zaměřený na význam a prospěšnost včel. Festival pořádají v rámci projektu Hra o klima! Na tahu před změnou klimatu organizace Na mysli, výzkumný program Potraviny probudoucnost Strategie AV21, Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR a Pevnost poznání Univerzity Palackého (UP).


O včelách a včelaření bude letošní 7.ročník festivalu Země na talíři v Olomouci

13.07.2022

Letní slavnosti staré hudby zahájí příští týden vokální ansámbl Dionysos Now!

V Praze 13. července 2022 – Necelý týden zbývá do zahájení hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Letošní ročník otevře 19. července od 20.00 hod. přední vlámský vokální soubor Dionysos Now!, který v působivých prostorách kostela Panny Marie a slovanských patronů v Emauzském klášteře vzdá poctu jedné z nejvýraznějších skladatelských osobností 16. století – Adrianu Willaertovi, a také nejstaršímu hudebnímu nástroji – lidskému hlasu. Z pera vlámského hudebníka, jenž úctyhodných 35 let působil jako kapelník v benátské bazilice sv. Marka, přednese soubor Dionysos Now! sekvence z chorálů, které vystřídají průzračné, kontrapunkticky propracované polyfonní části mše a moteta či melodicky svěží madrigaly.


Letní slavnosti staré hudby zahájí příští týden vokální ansámbl Dionysos Now!

11.07.2022

Mladí ladí jazz uzavírá přihlášky soutěže pro mladé muzikanty Jazzfruit již 17. července

V Praze 11. července 2022– Festival Mladí ladí jazz již po třinácté vyhlásil soutěž Jazzfruit pro mladé hudebníky řadící se k široké paletě nejrůznějších jazzových stylů.  V letošním roce se mohou zájemci hlásit do dvou kategorií, a to Junior určené muzikantům do 26 let a jejich českým projektům a International, která je otevřena hudebníkům do 35 let, do níž je možnépřihlašovat projekty z České republiky, Polska, Slovenska, Rakouska a Německa. Přihlášky se uzavírají již 17. července. Na vítěze soutěže čekají mimo jiné koncertní příležitosti v České republice i v zahraničí, finanční odměna, záznam živého vystoupení (jen kategorie Junior), live stream vystoupení na finále soutěže i profesionální podpora týmu Mladí ladí jazz.

Mladí ladí jazz uzavírá přihlášky soutěže pro mladé muzikanty Jazzfruit již 17. července

01.07.2022

Pokáč tvrdí, že je rodinný typ. Míří na koncerty, svatby, do O2 areny i na Slovensko

1.7.2022 První prázdninový den vychází nový letní singl písničkaře Pokáče. Jmenuje se Rodinný typ a vznikl k němu odlehčený videoklip, jenž v obraze přibližuje obsah textu. Před Pokáčem je koncerty nabité léto, vystoupení na svatbách i příprava na jeho dosud největší koncert. Ten se odehraje 24. září letošního roku v pražské O2 areně. Poté cesta na Slovensko.


Pokáč tvrdí, že je rodinný typ. Míří na koncerty, svatby, do O2 areny i na Slovensko

01.07.2022

Londýnský jazz, řecká psychedelie, česko - slovenská alternativa i divadlo. Festival Colour Meeting zve na 19. ročník!

1.7.2022 Hudba z nejrůznějších koutů světa, akrobaté, divadlo pro malé i velké, dílny i nepřenositelná atmosféra festivalového areálu mezi středověkými hradbami a rybníkem. Devatenáctý ročník multižánrového festivalu Colour Meeting přivítá ve dnech 22. - 23. července v Poličce hvězdu současné londýnské jazzové scény Sarathyho Korwara, kanadského post-rockera Alexe Henryho Fostera, Anetu Langerovou s kapelou, řecké Thrax Punks, polské Kosy, slovenskou scénu představí Terrible 2s, Edúv Syn nebo Zabiť Františka, vystoupí také Irena & Vojtěch Havlovi, Ventolin, Arleta, Frankie & The Deadbeats, Cotatcha Orchestra, Anna Vaverková a mnoho dalších.


Londýnský jazz, řecká psychedelie, česko - slovenská alternativa i divadlo.  Festival Colour Meeting zve na 19. ročník!

23.06.2022

Festival Den architektury letos zaostří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

V Praze 23. června 2022 – Den architektury- nejrozsáhlejší festivalo architektuře u nás ve dnech 30. 9. až 6. 10. opět nabídne stovky zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Mottem dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!”
a program se tak z velké části zaměří na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury
avýstavby a představí zdárná řešení rekonstrukcí a revitalizací v různých měřítkách. „Nejen v rámci Dne architektury dlouhodobě sledujeme téma udržitelnosti v architektuře, se kterým souvisí letošní hlavní festivalová sekce i další festivalová linka věnovaná zelené architektuře. Jednou z cest k udržitelnosti jsou pro nás i renovace staveb a odklon od bourání odkazu 20. století. Napříč republikou jsme svědky mazání paměti tohoto období, jejíž nahrazování nepřináší větší hodnotu. Jsme přesvědčeni o tom, že kvalitní rekonstrukce či revitalizace mohou být větším přínosem nejen pro investora, ale i pro veřejnost,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, Marcela Steinbachová.


Festival Den architektury letos zaostří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

23.06.2022

Padesát interaktivních zastavení, doboví zbrojnoši, virtuální realita, nafukovací architektura a přes dvacet kapel v rámci festivalu Zlín Žije. Park Komenského bude Zlínem na jednom místě už tento víkend

23.6.2022 Zlín – Festival Zlín žije začíná již v pátek. Zlíňanům přinese čtyři multižánrové scény ve veřejném prostoru, pouliční umění i zážitkový program. Scéna v parku Komenského přivítá návštěvníky všechny tři dny festivalu, tedy od 24. do 26. června. Vyroste zde spousta stanovišť nejen pro děti, zahraje Franc Alpa i kapela Pro Tebe, večerní atmosféru doladí DJs a dojde i na flamenco a polní kuchyni. Festival Zlín žije je největší oslavou 700. výročí od první písemné zmínky o městě.


23.06.2022

Karlovarský Top RoofTop fest posedmé s hudbou, dílnami i performance

23.6.2022 Sedmý ročník karlovarského multižánrového festivalu Top RoofTop láká návštěvníky na hudební program i aktivity pro rodiny s dětmi. První červencovou sobotu zazní na náměstí Dr. Milady Horákové koncerty herce a písničkáře Jiřího Schmitzera, předními příčkami žebříčků protřelé opavské skupiny KOFE-IN nebo domácího fenoménu Steven's sbírajícího krátce po svém vzniku úspěch za úspěchem. Vstupné na Top RoofTop festival je dobrovolné.


23.06.2022

Přehlídka německy mluvených filmů DAS SOMMERKINO zpestří plátna letních kin

V Praze 21. června - Filmová přehlídka DAS SOMMERKINO zamíříod června do září na plátna letních kin v Praze, Brně, Hradci Králové a nově také v Ostravě, kde se mohou diváci opět těšit na úspěšné filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska. Sesterská akce zavedeného festivalu německojazyčných filmů DAS FILMFEST nabídne v průběhu léta nejnovější snímky, které slavily úspěch nejen na jeho loňském ročníku a získalyřadu mezinárodních ocenění, ale i oblíbené filmové evergreeny. Filmy, které diváci v kinech uvidí, nabídnou aktuální témata včetně ekologie, vážné i humorné vhledy do více či méně zašmodrchaných klubek lidských vztahů i vlivu historických konsekvencí na životy jednotlivých lidí i společnosti. Tedy to, co německy hovořící tvůrci všech generací skvěle ovládají. První projekce pod hlavičkou DAS SOMMERKINO se uskuteční již 21. června v Ostravě, kde bude uvedena komedie Curveball režiséra Johannese Nabera.


Přehlídka německy mluvených filmů DAS SOMMERKINO zpestří plátna letních kin

23.06.2022

Festival Lužické léto přivítá Pavla Dobeše, Ester Kočičkovou nebo Kluka z Husovky, podpoří vznik komunitní zahrady

23.6.2022 Ve dnech 24. - 25. 6. proběhne v Lesním divadle Sloup v Čechách charitativní festival Lužické léto. Vystoupí folkový písničkář Pavel Dobeš, zpěvačka a komičkaEster Kočičková, na cenu Anděl nominovaný písničkář Kuba Horák s projektem Kluk z Husovky nebo Divadlo Harmonika. Výtěžek vstupného bude věnován na budování otevřené venkovské zahrady v areálu Domova pro osoby se zdravotním postižením Kytlice.


23.06.2022

V Ostravě se píšou operní dějiny. Světové a české premiéry na NODO už od soboty 25. června!

Ostrava, 22. června – Už týden zkouší v Ostravě více než stovka hudebníků a tvůrců z 12 zemí Evropy a USA: 6. bienále mezinárodního festivalu NODO / New Opera Days Ostrava je těsně před svým zahájením. Ve dnech 25. – 30. června zazní v českých a světových premiérách celkem osm oper a hudebně-divadelních inscenací. Hudba Salvatora Sciarrina, Petra Kotíka nebo Luigiho Nona a dalších čtyř autorek a autorů rozezní prostory Divadla Antonína Dvořáka a Divadla Jiřího Myrona i velkorysédvoulodí v Trojhalí Karolina. Bonusovým představením bude dokumentární opera v terénu: Nulanus Miroslava Tótha pro lyžařský vlek v létě. Ten se rozjede naSki areálu Opálená blízko Čeladné.


V Ostravě se píšou operní dějiny. Světové a české premiéry na NODO už od soboty 25. června!


Strana: